Biznes notatki #3 – Pierwsza wersja sklepu odzieżowego

Skupię się w tym poście na aspektach technicznych związanych z samym funkcjonowaniem sklepu jak i chciałbym nieco rozjaśnić powody wyborów poszczególnych rozwiązań.

Sklep Dama Karo przeszedł długą drogę od momentu, kiedy był tylko w planach do momentu w którym jest dzisiaj. W związku z tym, że przede wszystkim miał on być miejscem traktowanym jako poligon do nauki i testowania a dopiero w drugiej kolejności do zarabiania – eksperymentów jakie na nim przeprowadzałem było bardzo dużo.

Zgodnie z tym co napisałem w poprzednim wpisie, zdecydowałem się na rozwijanie sklepu powoli, ale tak aby móc się jak najwięcej nauczyć. Chciałem podszkolić swoje umiejętności np. jeśli chodzi o język PHP jak i zależało mi na tym, aby sam sklep był możliwie jak najbardziej dostosowany pod moje (wtedy jeszcze) niewielkie potrzeby. Gotowych rozwiązań już wtedy było mnóstwo. Teraz jest ich jeszcze więcej. Ja jednak zdecydowałem się na zrobienie wszystkiego od samego początku do samego końca.

pierwsza wersja sklepu dama karo

Na co się zdecydowałem?

Istnieje wiele rozwiązań w jaki sposób można zacząć handlować w sieci. Możemy wybrać firmę, która oferuje tzw. SaaS dzięki któremu możemy w kilka minut uruchomić nasz własny sklep nie martwiąc się zbytnio o kwestie techniczne. Możemy zdecydować się na własny sklep na własnym serwerze na własnych warunkach. Możemy z kolei zdecydować się na to co najpopularniejsze czyli zlecenie wykonania sklepu szytego na miarę wyspecjalizowanej agencji. W moim przypadku druga opcja wydawała się najbardziej pożądana. Chciałem krok po kroku zaplanować wszystko co ma się dziać i jak ma wyglądać.

Jak zacząłem?

Rozpoczęcie pisania silnika sklepu rozpocząłem od zaplanowania co właściwie będzie mi potrzebne. Sklep z założenia miał oferować tylko kilka produktów, proste opisy, zdjęcia poglądowe, funkcje koszyka oraz prosty panel sprzedawcy dzięki któremu będę widzieć co się sprzedało i gdzie wysłać towar.

Brzmi jak idealny plan pod rozwiązanie typu wordpressowy WooCommerce albo jakiś SaaS o którym wcześniej wspominałem. No ale ja zazwyczaj sobie nie ułatwiam tylko utrudniam więc postanowiłem od 0 rozpocząć pracę nad swoim frameworkiem który to obsłuży. Przyznam, że wiedza, którą zdobyłem przez ten czas kiedy tworzyłem ten sklep jak i rozwój umiejętności pisania w PHP mocno przydał się do tworzenia późniejszych projektów dlatego rekomenduję, jeśli macie tylko chwilę czasu i nie jesteście pod mega dużą presją – rozwijajcie swoje umiejętności i próbujcie zdobywać doświadczenie na wielu frontach. Obecnie nadal nie czuję się typowym programistą. Nie mam jednak problemu ze stworzeniem dowolnej aplikacji w PHP. Im więcej takich umiejętności z różnych dziedzin, tym bardziej możecie okazać się przydatni w różnych firmach i projektach.

cdn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *